Завершилась реалізація соціального проекту «Культурно — просвітницька інтеграція ромів м. Золотоноша у місцеву громаду, та юридичне забезпечення»

Черкаська обласна громадська організація «Романі Рота» завершила реалізацію соціального проекту «Культурно – просвітницька інтеграція ромів м. Золотоноша у місцеву громаду. Юридичне забезпечення». Реалізація проекту розпочалася 01 червня 2018 року і завершилася 13 квітня 2019 року. Реалізація проекту відбулася за підтримки міжнародного фонду «Відродження» та сприяння органів місцевого самоврядування Золотоніської міської ради.

У ході реалізації проекту було виконано багато соціальних, культурно – просвітницьких заходів. Проект в основному був направлений на проведення просвітницької роботи, що роми так як і інші люди мають право на повноцінне існування, і якщо хтось скоїв злочин чи правопорушення, то він  відповідає сам за себе, а не вся нація. Довести ромським сім’ям культуру поведінки в суспільстві, необхідність відвідування дошкільних закладів та шкіл. Брати участь у життєдіяльності міста. Метою проекту є руйнування стереотипів відношення місцевого населення щодо ромів, налагодження дружніх відносин між ромським та місцевим населенням Золотоноші. Конструктивна інтеграція ромів Золотоноші у місцеву громаду.

За час реалізації даного соціального проекту було проведено слідуючи заходи:

Конкурси серед школярів – Був проведений конкурс малюнків серед школярів шкіл м. Золотоноші на тему: “Міжкультурне суспільство, хто живе поряд з нами?”, метою якого було — сприяння інтеграції ромської національної меншини, ромів – жителів м. Золотоноша в українське суспільство — місцеву громаду, побудові діалогу між ромськими та місцевими мешканцями, формування позитивного ставлення до ромської національної меншини. У конкурсі прийняли участь 26 школярів. Усі учасники конкурсу були запрошені на «Новорічну ялинку», яка була організована у міському будинку культури для ромсьих дітей і дітей жителів міста, на святі усим учасникам конкурсу було вручено памятні подарунки. Також у положенні конкурсу було регламентовано провести просвітницько – розважальну екскурсію для школярів – виконавців кращих робіт. Але продивившись надані роботи на конкурс зясувалося що усі роботи дуже гарні і унікальні, тому було вирішено провести екскурсію для усих учасників конкурсу. 13 квітня була організована поїздка до міста Переяслав та проведені екскурсії по музеям міста та відвидали національний історико – етнографічний заповідник «Переяслав» (музей під відкритим небом)

Екскурсія дуже сподобалася дітям та дорослим – супроводжуючим. Екскурсоводи проводили лекції на різноманітні тематики – про кобзарів, старовинні музичні інструменти, відомого українського діяча – патріота і поета Тараса Шевченка, Григорія Сковороду, про Велику Вітчизняну Війну…

Дуже сподобалося у етнографічному музеї – заповіднику, адже це реконструкція старовинного справжнього українського поселення, де відтворені хати, базарні площі, сільська управа, пошта, шинок, млини, комори, церкви минулих часів. Це була надзвичайно цікава і пізнавальна подорож у минулі століття.

А на кінець екскурсії дітей чекав сюрприз. Поки діти відвідували музеї і ходили по селу їм готували справжню «циганську кашу». Неподалік етнографічного заповідника, у лісі на березі ріки Дніпро, ромська сімя Балабасів, вони ВПО з Донбасу, допомогли розпалити костра і у величезному казані зварити кашу по старовинному «дідівському» рецепту, до каші зробили «весняний» салат, а на десерт були фрукти та солодощі і з незмінним ромським атрибутом – чай з самовару на дровах.

Захоплючим і пізнавальним зоходом був літній дитячий табір пригод і відпочинку який сумісно провели ГО «Романі Рота» Золотоніська община циган «Аме Рома» та Християне Віри Євангельської». Табір обєднав близько ста ромських і не ромських дітей. Мета організації літнього табору – проведення відпочинку для дітей, навчання їх поваги до людей іншої національності, їх мовного простору, мотивація здорового способу життя, розуміння його переваг, забезпечення систематичних занять фізичною культурою і спортом та інші позитивні принципи толерантності. Діти були у захваті, адже на території лагеря встановили два величезні дадувні батути – один дитячий замок, другий веселі гірки, та ще один великий пружинний батут. Кожного дня діти приймали участь у різноманітних конкурсах, естафетах, квестах, робили різні вироби, співали танцювали, та спілкувалися один з одним. Найцікавішим буле те, що діти організовали чотири команди, які продовж усього табору змагалися між собою у різних конкурсах та квестах. До складу команд входили як ромські так і не ромські діти, вони між собою дуже здружилися і весь час жили командним духом. Ще цікавинкою для дітей було варити разом циганську кашу на кострі, і потім усі разом її куштували – казали що смачнішого нічого не їли. Останнього дня не хотіли розходитись, адже гарно провели час разом. Діти розповідали що їм усе дуже сподобалось і вони хотілб наступного року теж прийти до такого дитячого табору пригод.

Наймассовішим та мабуть найцікавішим заходом у ході реалізації проекту був фестиваль ромської культури. Проведений 18 вересня. Вечір розпочався з виконання учасниками фестивалю Державного Гімну України ромською мовою, що найбільше вразило і захопило містян та гостей міста. У парку – незмінні атрибути національної культури: кібитка, самовари, казани, шатро. Поблизу сцени – фотовиставка з матеріалами
про життєвий і творчий шлях вихідців з ромів. Не дивлячись на робочий день, літній театр вщент заповнений глядачами. І не дивно, адже на золотоніські підмостки завітали київські гості – Петя Чорний та Василь Жадан. Також на фестиваль були запрошені, та прийняли участь у концерті

— ромський дует «Рамен» м. Суми;

— ансамбль «Золота підкова» м. Київ;

— народний-фольклорний ансамбль «Червона калина» м. Київ;

— ансамбль «Романія» м. Золотоноша.

Прочитав свої вірші та гуморески письменник Володимир Бамбула. Упродовж усього  вечора місцеві роми пригощали ромською кухнею жителів та гостей міста, варили кашу у казані, заварювали чай із самовару на дровах, були солодощі та печиво, і всим цим пригощали безкоштовно. Веір закінчувався дуже пізно, було вже темно, але розходитись після концерту не хотілося, усі спілкувалися та ділилися враженнями про проведений час на фестивалі ромської культури.

Дуже цікавим заходом був двудений колективний похід — пікнік, у якому прийняли участь діти та їхні батьки з ромських сімей та сімей місцевих жителів. Діти були у захваті від походу, адже більшість з них уперше приймали участь у колективному поході. Під час відпочинку на природі біля затоки Дніпра діти навчалися складати палатки, розводити вогнища, проходили майстер — клас по маринуванню, приготуванню, надівання на шампури та смаженню шашлика та приготуванню походної каші. Батьки ділилися досвідом як і що робити під час походу, як заготовлювати дрова для вогнища, як поводити себе біля вогнища та на воді, та ще різноманітним секретам та необхідним дрібницям у поході. Весь вільний час батьки і діти проводили разом купаючись у річці, граючи у футбол, співаючи пісні, та спілкувалися один з одним. Під час застілля та у вільний час грали на гармошці, маракасах, бубнах співали різні циганські, народні українські пісні. Співи під гармошку сподобалися і відпочиваючим, які приїхали до Дніпра відпочити компаніями та сімями, вони теж залучалися до співання разом з нами. Письменник Володимир Миколайович Бамбула читав свої вірші, дилився спогадами про ромське таборне життя. Коли настала ніч усі сиділи біля вогнища та розповідали різноманітні цікаві історії, смажили сало на паличках, згадували про власні цікаві події у житті.

Такі заходи сумісно з ромськими сімями та сімями місцевих жителів дають змогу більш зрозуміти один одного, познайомитися з культурою та традиціями, одним словом — зблизити різні культури та виховати толерантність, людяність та любов до ближнього.

Також за час реалізації проекту були проведені зустрічі з директорами та вчителями шкіл, і організовані відкриті уроки «Пізнання ромської культури, традицій, обрядів», на яких голова ромської громадської організації «Романі Рота» та представники ромської общини м. Золотоноша розповідали про минуле і теперішнє ромське життя, про ромську культуру, традиції і обряди, та багато цікавих пізнавільних історій і фіктів про роммів.

Дуже корисним для зміцнення відносин і порозуміння між ромським населення і місцевою громадою були заходи – суботники, які проводились сумісно. Було проведено прибирання території на вулицях, сквері – парку де було дуже захаращено непрохідними кущами і усе засипано сміттям. Ще один суботник по прибиранню сміття провели на березі ріки Дніпро, де функціонує так званий «місцевий пляж». Дуже приємно було подивитися на результати спільної праці. А ще цікавіше було після прибірання посидіти та поспілкуватися біля коста де варили кашу і жарили шашлик, та пити чай із самовару на дровах.

Ще у програму реалізації проекту було заплановано і проведено тренінги, семінари, просвітницькі заходи для ромського населення м. Золотоноші, де проводились лекції т анавчання культурі поведінки, правил поводження у громадських містах, етики, необхідності відвідувати дітям навчальні заходи, гендерного равенства, медичного обслуговування. Більш освідченні роми приймали участь у зустрічах з органами місцевого самоврядування та засіданнях облдержадміністрації по питаннях національних меншин.

Серед ромів м. Золотоноші була проведена просвітницька робота фахівцями державних соціальних служб та правоохоронних органів по питанням соціального захисту, надання субсидій, оформлення ідентифікаційних документів, інших соціальних виплат. Працівники поліції проводили тренінги по питанням дотримання правил правопорядку, правил поводження у громадських місцях, права громадянина, правила і права при спілкуванні з працівниками правоохоронних органів.

З початку і до кінця реалізації проекту було організовано проведення юридичного супровіду для ромів м. Золотоноша. Щосереди у офісі ГО «Романі Рота» надавалися бескоштовні послуги кваліфікованим юристом. Були надані консультації та допомоги у оформленні ідентефікаційних документів, заключення договорів оренди житла, питання прописки, допомога у оформленні субсидій та інших соціальних виплат. Та по іншим поточним питанням, які потребували консультації юриста.

Ми очікували позитивні результати під час реалізації проекту  і ми їх отримали. Виконання даного проекту дало можливість реалізувати програму робочої групи та показати громаді міста, що ромське населення позитивно активно приймає участь у громадському житті міста, продовжує інтеграцію в українське суспільство, зберігає та передає свою культуру та звичаї молодому поколінню, не принижуючи людську гідність та не порушуючи етики норм і права інших жителів місцевої громади, вчиться взаємодіяти з громадою та органами місцевого самоврядування.

За 10 місяців реалізації проекту частково зруйновано стереотипи щодо ромського населення, розуміння ромами і місцевою громадою що потрібно співпрацювати і конфліктні ситуації вирішувати дипломатичним(мирним)шляхом, місцеве населення розуміє ромську культуру і звичаї, підвищилась юридична та соціальна обізнаність ромського населення. Спільні суботники, наприклад, показали прямий вплив на збереження довкілля.

Після реалізації проекту і в майбутньому надіємось на максимальну зміну стереотипів щодо ромського населення міста Золотоноші. В період реалізації проекту створена група активістів-ромів, які соціально, юридично, політично та всебічно обізнані і розвинені, вони виберуть свого лідера, який буде представляти інтереси ромського населення в органах місцевого самоврядування та прийме участь у виборчому процесі (буде балатуватися у депутати міської ради).

Ми плануємо і надалі співпрацювати із правоохоронними органами, соціальними службами, школами на дитячими дошкільними закладами. Для цієї роботи будемо залучати донорів та використовувати кошти членів общини (благодійну допомогу).