Інформація про виконання у 2018 році Плану заходів щодо реалізації в області Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на 2017–2018 роки

Інформація про виконання у 2018 році
Плану заходів щодо реалізації в області Стратегії
захисту та інтеграції в українське суспільство
ромської національної меншини на 2017–2018 роки

п/п

Зміст заходу Відповідальні
за виконання
Термін викона-ння Інформація про стан виконання
Загальні питання
1 Провести інформаційно-просвітницьку, правороз’яснювальну роботу, спрямовану на протидію упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини Департамент культури та взаємозв’язків з громадськістю облдержадміністрації, Головне територіальне управління юстиції у області, управління освіти і науки облдержадміністрації, Головне управління Національної поліції в області, районні державні адміністрації (далі – райдержадміністрації), виконавчі комітети міських рад міст обласного значення
(далі – міськвиконкоми), громадські об’єднання ромів (за згодою), громадські об’єднання (за згодою)
2017 – 2018 роки Протягом 2018 року Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області надано 22 роз’яснення в засобах масової інформації, спрямовані на протидію упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини, на теми: „Конституційний захист ромів“, „Захист меншин ромської національності на території України“, „Правовий статус ромської національної меншини“, „Державна реєстрація осіб ромської національності“, „Соціально-правовий захист та інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини“, „Деякі питання захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини“, „Соціально-правовий захист ромської національної меншини“, „Захист та інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини“, „Права ромської національної меншини в Україні“, „Реалізація права ромської національної меншини на вільний розвиток мови ромів в Україні“ тощо.

14.06.2018 в обласній державній адміністрації проведено засідання „круглого столу“ з обговорення cтану реалізації Стратегії за участі представників структурних підрозділів облдержадміністрації, територіальних органів міністерств, інших центральних органів виконавчої влади в області, громадських організацій ромів.

Головним управлінням Національної поліції в Черкаській області (далі – ГУНП) за кожним постійним місцем проживання осіб ромської національної меншини у відділах та відділеннях ГУНП закріплено дільничного офіцера поліції з метою здійснення постійної комунікації та превентивних заходів для попередження вчинення правопорушень.

Дільничними офіцерами поліції проводиться правороз’яснювальна робота з місцевими жителями, спрямована на протидію упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини. Встановлено осіб з числа жителів ромської громади, які готові співпрацювати з поліцією в якості посередника для вирішення проблемних питань. Налагоджено взаємодію з представниками органів виконавчої влади та територіальної громади з метою запобігання і недопущення етнічних конфліктів, порушення прав представників ромської національної меншини, своєчасного реагування та уникнення будь-яких протиправних дій, що можуть спровокувати або спричинити порушення публічного порядку, та інших проблемних питань.

26.09.2018 у м. Черкаси Міжнародною благодійною організацією „Ромський жіночий фонд „Чіріклі“ за підтримки Міжнародного фонду „Відродження“ для працівників поліції та представників ромських організацій проведено тренінг „Побудова діалогу та взаєморозуміння між поліцейськими та ромською громадою“.

20.11.2018 проведено робочу зустріч з метою обговорення алгоритму дій щодо забезпечення публічного порядку та запобігання проявів дискримінації серед національних меншин, ефективності здійснення заходів щодо реалізації Стратегії. Учасники зустрічі – представники громадської організації „Центр Права“, управління превентивної діяльності ГУНП, управління Державної міграційної служби України в Черкаській області, управління патрульної поліції в Черкаській області, управління забезпечення прав людини Національної поліції в Черкаській області. За результатами зустрічі вирішено: у разі виявлення на території Черкаської області стихійних поселень або стоянок ромів здійснювати спільний виїзд до них з метою проведення комісійного обстеження, під час якого проводити інформаційно-роз’яснювальну роботу з питань дотримання правил благоустрою та публічного порядку, а також з’ясування проблемних питань; проводити спільні заходи з посилення безпеки ромської громади шляхом організації зустрічей та роз’яснювальної роботи з місцевою громадою і поліцією.

У закладах освіти області для здобувачів освіти проводяться інформаційно-правові години „Захист прав дітей ромів“, практичні заняття з використанням матеріалів, що присвячені вивченню проблем ксенофобії, дискримінації та расизму в сучасному світі. Лідерами учнівського самоврядування організовано перегляд мультимедійних презентацій про життя ромів в Україні на тему: „Роми України“, „Ромська національність – історія, культура та традиції“.

З батьками учнів закладів освіти області проведено інформаційно-просвітницьку роботу з тем: „Етнічні меншини в Україні“, „Протидія упередженому ставленню до осіб, які належать до ромської національної меншини“, „Народ Роми: особливості, традиції та стереотипи“.

З 29 листопада по 1 грудня на базі Звенигородської спеціалізованої школи І-ІІІ ступенів № 3 за сприяння громадської організації „Центр Права“, відділу освіти, адміністрації школи для старшокласників проведено тренінги по навчанню медіаторів „Шкільної служби порозуміння“. У заняттях взяли участь учні ромської національної меншини.

У закладах культури організовано книжкові виставки, публічні перегляди літератури на тему: „Вільний народ – роми України“, „Правовий статус ромської національної меншини“; проведено інформаційні та правові години щодо толерантного ставлення до осіб ромської національності, поваги до ромської культури, історії, мови, звичаїв і традицій: „Права ромської національної меншини в Україні“, „Стратегія захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини“, „Захист прав ромської національної меншини в Україні“, „Страсбурзька декларація щодо ромів: імплементація в контексті демократичних реформ в Україні“ тощо.

2 Організувати проведення для осіб, які належать до ромської національної меншини, правороз’яснювальних заходів з метою підвищення рівня обізнаності про права людини Головне територіальне управління юстиції у області, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів та міжнародні організації (за згодою) 2017 – 2018 роки Головним територіальним управлінням юстиції у Черкаській області проведено 9 правоосвітніх заходів з метою підвищення обізнаності про права людини на теми: „Міжнародно-правовий захист прав національних, етнічних, релігійних і мовних меншин“, „Рівність національних меншин за українським законодавством“, „Основні засади рівності національних меншин в Україні в умовах сучасності“. Загалом зазначеними заходами охоплено 491 особу.

Фахівцями із соціальної роботи з представниками ромської національної меншини постійно проводиться інформаційна робота на теми: „Належне виховання дітей“, „Дотримання санітарно-гігієнічних норм проживання“ та „Працевлаштування“.

3 Забезпечити у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, проведення профілактичної роботи, спрямованої на запобігання бездоглядності, безпритульності дітей, недопущення їх втягування у злочинну та іншу протиправну діяльність, запобігання насильству в сім’ї, наркоманії, тютюнопалінню та алкоголізму Головне управління Національної поліції в області, служба у справах дітей облдержадміністрації, обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, райдержадміністрації, міськвиконкоми 2017 – 2018 роки Силами дільничних офіцерів поліції, працівників ювенальної превенції та груп реагування патрульної поліції відділів і відділень ГУНП, службами у справах дітей районних державних адміністрацій, виконавчих комітетів міських рад міст обласного значення постійно проводиться профілактична робота, спрямована на запобігання бездоглядності, безпритульності дітей, недопущення їх втягування у злочинну та іншу протиправну діяльність, запобігання насильству в сім’ї, наркоманії, тютюнопалінню та алкоголізму.

У місцях компактного проживання осіб ромської національної меншини, зокрема у м. Умань, м. Золотоноша, Золотоніському, Уманському, Чигиринському районах, центри соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді постійно долучаються до спільних профілактичних заходів.

31.08.2018 дільничними офіцерами поліції Уманського РВП Уманського ВП ГУНП, 21.08.2018 дільничними офіцерами поліції та працівниками ювенальної превенції Смілянського ВП ГУНП, 26.10.2018 дільничними офіцерами поліції Чигиринського ВП, Смілянського ВП ГУНП відвідано помешкання сімей ромської національної меншини, які проживають на території Смілянського, Чигиринського, Уманського районів, під час яких проводилися профілактичні заходи, спрямовані на дієвий взаємообмін інформацією з метою запобігання і недопущення етнічних конфліктів та порушення їх прав, батькам роз’яснено обов’язки щодо забезпечення необхідних умов життя, не втягування дітей у злочинну діяльність. Проведені заходи висвітлено в засобах масової інформації (https://m.youtube.com/watch?v=V1W6b4K5WN8&feature=youtu.be)

Для виявлення підлітків, схильних до вживання наркотиків, зловживання алкоголем службами у справах дітей райдержадміністрацій, міськвиконкомів спільно з працівниками відділів ГУНП проводяться тематичні рейди „Діти вулиці“, „Вокзал“, „Останній дзвоник“, „Випускний вечір“, „Канікули“. Перевіряються розважальні заклади та інші місця масового відпочинку громадян (ресторани, дискотеки, кафе, бари, нічні клуби). У разі виявлення таких дітей забезпечується своєчасне повернення їх у сім’ї, до навчальних закладів, посилення щодо них соціальної та правової опіки.

Протягом 2018 року проведено 680 рейдів, під час яких виявлено 577 дітей. Із числа виявлених дітей 61 повернуто в сім’ю, 16 – до навчальних закладів, 85 дітей влаштовано до обласних центрів соціально-психологічної реабілітації дітей, 25 – до закладів охорони здоров’я. Виявлено 13 дітей, які вживали спиртні напої. Обстежено 1 409 сімей, попереджено про відповідальність 797 батьків та ініційовано притягнення до відповідальності 342 батьків за неналежне виконання батьківських обов’язків.

Під час проведення рейдів дітей ромської національності не виявлено.

Протягом 2018 року дітьми ромської національності злочини не вчинялись.

4 Залучити експертний і технічний потенціал міжнародних організацій до виконання завдань щодо інтеграції в українське суспільство осіб, які належать до ромської національної меншини Департамент культури
та взаємозв’язків з громадськістю облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою)
2017 – 2018 роки Представники ромської громади області співпрацювали з міжнародними організаціями та фондами: Міжнародний фонд „Відродження“, німецький фонд „Пам’ять, відповідальність і майбутнє“ (Фонд EVZ), Міжнародна благодійна організація „Ромський жіночий фонд „Чіріклі“, УВКБ ООН в Україні.

 

5 Забезпечити співробітництво між органами виконавчої влади і громадськими об’єднаннями ромів з питань життєдіяльності ромської національної меншини Департамент соціального захисту населення, управління охорони здоров’я облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою) 2017 – 2018 роки З метою розв’язання проблем життєдіяльності ромської національної меншини органами соціального захисту населення області забезпечено співробітництво з їх громадськими об’єднаннями: „Аме Рома“ в м. Золотоноша та Золотоніському районі, „Ромале“ в Жашківському районі, „Ромаї Катуна“ в Звенигородському районі (на цей час не активне), „Центр Права“ та „Рома“ в Чигиринському районі.

19.09.2018 та 14.12.2018 у м. Золотоноша проведено „круглі столи“ з питань соціального захисту за участю представників ромської національної меншини, 23.11.2018 – у Золотоніському районі зустріч із ромськими родинами, на якій обговорювалися проблемні питання та шляхи їх вирішення.

Для надання матеріальної підтримки особам, які опинились в скрутних життєвих обставинах, залучено кошти з різних джерел.

Так, у Чигиринському районі надано одноразову матеріальну допомогу інваліду загального захворювання з числа ромської національної меншини на суму 718 грн за рахунок коштів державного бюджету та матеріальну допомогу 3 особам за рахунок коштів місцевого бюджету на загальну суму 800 грн. Районною комплексної програмою „Турбота“ на 2014–2020 роки“ передбачено витрати на відшкодування проїзду хворим, що отримують програмний гемодіаліз, зокрема особі ромської національності. У відділені благодійної діяльності територіального центру соціального обслуговування громадян похилого віку та непрацездатного населення, самотніх пенсіонерів Жашківського району перебуває на обліку 11 сімей ромів, які отримують допомогу промисловими товарами (одягом, взуттям, постільною білизною). У Христинівському районі за рахунок коштів міського бюджету 4 особам надана одноразова матеріальна допомога на лікування в розмірі 500 грн.

6 Залучити громадські об’єднання ромів до громадської оцінки ефективності здійснення заходів щодо реалізації Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на період до 2020 року Департамент культури
та взаємозв’язків з громадськістю
облдержадміністрації, Головне управління Національної поліції
в області, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою)
2017 – 2018 роки 14.03.2018 в облдержадміністрації за участю представників органів виконавчої влади, регіонального координатора взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини в Черкаській області, громадських організацій ромів проведено обговорення та оцінку ефективності здійснення заходів щодо реалізації Стратегії за 2017 рік. За результатами зустрічі учасники визначили основні напрями роботи на 2018 рік.
Соціальний захист і зайнятість
7 Проводити інформування ромської національної меншини щодо соціальної підтримки населення, зокрема осіб похилого віку, з інвалідністю, ветеранів війни, сімей з дітьми, багатодітних, малозабезпечених сімей, внутрішньо переміщених осіб, інших категорій осіб, які згідно з чинним законодавством України мають право на пільги та отримання житлових субсидій Департамент соціального захисту населення облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми 2017 – 2018 роки Громадяни ромської національності перебувають на обліку в органах соціального захисту населення як отримувачі державних соціальних допомог, зокрема сім’ям з дітьми, малозабезпеченим сім’ям, особам, які не мають права на пенсію та інвалідам, адресної допомоги на проживання та оплату комунальних послуг внутрішньо переміщеним особам, житлових субсидій та пільг багатодітним родинам, заборгованість з виплати яких станом на 01.01.2019 відсутня. Вони мають безперешкодний доступ до соціального обслуговування та забезпечуються засобами реабілітації відповідно до лікарських показань.

З метою кращої поінформованості зазначеної категорії громадян спеціалістами органів соціального захисту в громадських приймальнях управлінь, за телефонами „гарячої лінії“ та через уповноважених представників сільських рад надаються роз’яснення щодо порядку призначення різних видів соціальних гарантій. Безпосередні зустрічі з громадянами проводилися в с. Рацево та с. Вітово – 29.08.2018, с. Топилівка та с. Боровиця – 06.09.2018, с. Тіньки та с. Рацево – 10.10.2018, с. Боровиця – 24.10.2018, с. Медведівка та с. Мельники – 05.11.2018. Інформування про зміни законодавства здійснюється через засоби масової інформації та шляхом поширення пам’яток, буклетів, листівок у сільських радах, пологових будинках, жіночих консультаціях та інших місцях. На базі центральної районної бібліотеки в Жашківському районі відбуваються постійні засідання „круглих столів“, де вирішуються питання задоволення культурних та освітніх потреб національних меншин, а також питання їх соціального захисту, надаються консультації щодо вирішення актуальних питань.

8 Забезпечити виявлення та охоплення соціальними послугами ромських сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, захист прав та законних інтересів дітей із цих сімей Обласний центр соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді, служба у справах дітей облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми 2017 – 2018 роки З метою раннього виявлення ромських сімей з дітьми, які перебувають у складних життєвих обставинах, та своєчасного охоплення їх соціальною роботою, протягом 2018 року центрами соціальних служб для сім’ї, дітей та молоді Черкаської області здійснено оцінку потреб у наданні соціальних, медичних та реабілітаційних послуг 66 сім’ям ромської національності, в яких виховується 234 дитини, з них: 6 сімей перебувало під соціальним супроводом, 56 отримували послугу консультування. У результаті проведеної роботи 26 сімей отримали психологічну допомогу, 22 – юридичну; дітей із 6 сімей влаштовано до навчальних закладів; організовано лікування 4 особам; у 13 сім’ях вирішено житлово-побутові проблеми, у тому числі поліпшено житлові умови; у 7 сім’ях налагоджено соціальні зв’язки з родиною та громадою; 46 сімей отримали гуманітарну допомогу; 22 сім’ї отримали допомогу в оформленні (відновленні) документів, у тому числі для призначення соціальних виплат; 7 сімей направлено до закладів охорони здоров’я, 8 сімей – до закладів системи соціального захисту, 12 сімей – до мережі закладів недержавного сектору.

Для надання допомоги дітям, які перебувають у складних життєвих обставинах, в області діють Черкаський та Уманський обласні центри соціально-психологічної реабілітації дітей. Протягом 2018 року у вказаних центрах отримали допомогу 20 дітей ромської національності. Після проведеної роботи 6 дітей повернуто у біологічну родину, 8 – до інтернатних закладів, 6 – вирішується питання влаштування подальшої їх долі.

З перших днів перебування дітей у центрах фахівцями закладів проводиться робота щодо недопущення дискримінації, расизму та ксенофобії серед вихованців та працівників. Завдяки виховній та роз’яснювальній роботі спеціалістів центрів у групах, де перебувають діти інших національностей, панує дружня атмосфера. Усі діти почувають себе комфортно у спілкуванні один з одним та працівниками закладу. Вихованці центрів товаришують, мають однакові права на отримання різних видів допомоги. Ні дискримінації, ні упередженого ставлення до дітей з боку дорослих та дітей ніколи не було і немає.

9 Провести у місцях компактного проживання ромської національної меншини заходи з інформування про соціальні послуги, що надаються службою зайнятості Обласний центр зайнятості, громадські об’єднання ромів
(за згодою)
2017 – 2018 роки Черкаською службою зайнятості відповідно до законів України „Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування на випадок безробіття“ та „Про зайнятість населення“ забезпечено отримання своєчасних та якісних соціальних послуг представниками ромської національності на загальних підставах (окремий облік зазначеної категорії осіб не передбачений законодавством про зайнятість), серед яких: доведення інформації про послуги, що надаються службою зайнятості; організація та проведення інформаційно-консультаційних та профорієнтаційних заходів; сприяння підвищенню кваліфікаційного рівня та отриманню нових професій шляхом направлення на професійне навчання, перенавчання та підвищення кваліфікації за професіями, що користуються попитом на ринку праці; сприяння розвитку підприємництва серед осіб ромської національності шляхом надання одноразово виплати допомоги по безробіттю для організації підприємницької діяльності; участь у заходах служби зайнятості, у тому числі у ярмарках вакансій; сприяння у пошуку роботи, участі у громадських та інших роботах тимчасового характеру, працевлаштуванню.
10 Забезпечити за письмовим зверненням осіб, які належать до ромської національної меншини, проведення у місцях їх компактного проживання профорієнтаційної роботи, спрямованої на мотивацію до праці, здобуття актуальних на ринку праці професій та спеціальностей, а також заходів з інформування щодо започаткування власної підприємницької діяльності Обласний центр зайнятості, громадські об’єднання ромів (за згодою) 2017 – 2018 роки З метою реалізації вищезазначеної Стратегії та надання допомоги у пошуку підходящої роботи, попередження дискримінації представників ромської національності щодо реалізації їх конституційного права на працю та зайнятість фахівцями служби зайнятості області у 2018 році проведено наступну роботу.

28.02.2018 фахівцями Смілянського міськрайонного центру зайнятості у приміщенні міського управління соціального захисту населення проведено групову профконсультацію за участю 7 осіб ромського населення.

06.09.2018 Чигиринською районною філією у м. Чигирин на центральній площі проведено виїзну акцію центру зайнятості, в якій взяли участь, у тому числі 5 осіб з числа ромської національної меншини, що проживають у м. Чигирин та селах Суботів, Іванівка та Вершаці Чигиринського району.

06.11.2018 Золотоніською міськрайонною філією у Золотоніській ЗОШ № 1 проведено профорієнтаційний урок для учнівської молоді за участю 14 учасників із числа ромської меншини із залученням голови квартального комітету, депутата міської ради В. Боченкової.

23.11.2018 за участю представників Корсунь-Шевченківської районної філії у приміщенні районної держадміністрації відбулося засідання координаційної ради з питань сім’ї, гендерної рівності, демографічного розвитку, попередження насильства в сім’ї та протидії торгівлі людьми, серед завдань якої є, у тому числі, узгодження дій місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, установ, організацій з питань інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини. У заході взяли участь також представники служби у справах дітей, уповноважені підрозділи органів Національної поліції, відділу освіти, закладів охорони здоров’я, безкоштовної правової допомоги. У ході засідання обговорено питання щодо правового та соціального захисту, зайнятості, підвищення освітнього рівня, охорони здоров’я, задоволення культурних та інформаційних потреб осіб ромської національної меншини.

11 Сприяти за зверненням громадських об’єднань ромів:

залученню осіб, які належать до ромської національної меншини, до участі у ярмарках вакансій;

працевлаштуванню випускників, які належать до ромської національної меншини і завершили навчання у вищих навчальних закладах, у місцях компактного проживання ромів;

випускникам загальноосвітніх, професійно-технічних та вищих навчальних закладів, які належать до ромської національної меншини, у працевлаштуванні, у тому числі на громадські та інші роботи тимчасового характеру

Обласний центр зайнятості, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою) 2017 – 2018 роки 19.11.2018 керівництво та фахівці Черкаського міського центру зайнятості відвідали громадську організацію „Центр Права“, де зустрілися з головою громадської організації П. Бурлаченком. Під час зустрічі обговорено питання надання допомоги у пошуку підходящої роботи, попередження дискримінації представників ромської національності щодо реалізації їх конституційного права на працю і зайнятість та надано інформаційні матеріали щодо послуг служби зайнятості для поширення серед жителів міста з числа представників ромської національної меншини.
Підвищення освітнього рівня
12 Забезпечити проведення педагогічними колективами загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів, представниками органів управління освітою місцевих держадміністрацій та органів місцевого самоврядування, громадськими об’єднаннями серед осіб, які належать до ромської національної меншини, роз’яснювальної роботи щодо важливості здобуття освіти, особливо дітьми та молоддю Управління освіти і науки облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою) 2017 – 2018 роки У 2017–2018 навчальному році в закладах загальної середньої освіти області навчалися 532 дитини ромської національності, з них: у 1–4 класах – 267, 9 класах – 30, 11 класах – 5. У 2018–2019 навчальному році навчається 572 дитини, з них: у 1–4 класах – 297, 9 класах – 36, 11 класах – 7. Всі діти залучаються до позаурочної роботи, участі у тематичних конкурсах, спортивних змаганнях, гуртках тощо. У закладах професійної (професійно-технічної) освіти (далі – ЗП(ПТ)О) у 2017–2018 навчальному році навчалися 8 осіб, а у закладах вищої освіти (далі – ЗВО) – 1особа. У 2018–2019 навчальному році відповідно у ЗП(ПТ)О – 8 осіб, у ЗВО – 0.

За інформацією органів управління освітою забезпечено ведення обліку дітей шкільного віку ромської національності та надання шкільними психологами допомоги учням ромської національності з метою максимального їх залучення та успішної адаптації до освітнього процесу.

Постійно ведеться роз’яснювальна робота щодо важливості здобуття загальної середньої освіти та робота щодо збільшення кількості дітей ромської національності віком від трьох до шести років, які можуть відвідувати заклади дошкільної освіти.

13 Забезпечити проведення постійно діючих семінарів-практикумів для педагогічних працівників загальноосвітніх навчальних закладів, у яких навчаються особи, які належать до ромської національної меншини Управління освіти і науки облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою) 2017 – 2018 роки Для педагогічних працівників, керівників закладів загальної середньої освіти, в яких навчаються діти ромської національної меншини, проведено наради, семінари, семінари-практикуми, тренінги щодо організації роботи з учнями ромської національної меншини, з питань захисту прав неповнолітніх, розв’язання конфліктних ситуацій, профілактики правопорушень та насилля серед неповнолітніх, запобігання бездоглядності, безпритульності дітей, наркоманії, тютюнопалінню та алкоголізму, поняття гуманітарного права і необхідності володіти ним, а також організовано роботу лекторіїв щодо подолання тенденцій ксенофобії та формування в родині толерантного ставлення до представників національних меншин, у тому числі ромів.
14 Здійснювати контроль за відвідуванням учнями ромської національності загальноосвітніх, професійно-технічних навчальних закладів та вжити заходів до батьків або осіб, що їх замінюють, з метою забезпечення систематичного відвідування дітьми занять Управління освіти і науки, служба у справах дітей облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою) 2017 – 2018 роки Систематично здійснюється контроль за відвідуванням учнями ромської національності закладів загальної середньої освіти та вживаються заходи до батьків або осіб, що їх замінюють, у разі не відвідування дітьми занять, а саме: проводяться роз’яснювально-профілактичні бесіди про наслідки невиконання батьками Закону України „Про загальну середню освіту“, виклики на засідання шкільного батьківського комітету, попередження батьків про адміністративну відповідальність за статтею 184 Кодексу України про адміністративні правопорушення (ухилення батьків від виконання батьківських обов’язків), готуються листи-подання до служби у справах дітей, підрозділів ювенальної превенції. Також питання стану відвідування учнями ромської національності розглядаються на засіданнях ради профілактики закладів освіти.

Учні, які допускають пропуски навчальних занять без поважної причини, взяті на облік у соціального педагога, практичного психолога закладів освіти. Класними керівниками ведуться окремі зошити по відвідуванню занять цими учнями. У закладах освіти наявна відповідна документація.

Відповідно до Закону України „Про загальну середню освіту”, на виконання вимог листа Міністерства соціальної політики України від 22.08.2018 № 16384/0/2-18/37 „Про організацію та проведення Всеукраїнського профілактичного заходу „Урок“, наказу служби у справах дітей облдержадміністрації від 28.08.2018 № 13 „Про організацію проведення у 2018 році обласного профілактичного заходу „Урок“ службами у справах дітей райдержадміністрацій, міськвиконкомів у містах і районах області проведено рейд „Урок“ з метою виявлення дітей, які 1 вересня 2018 року не приступили до занять у загальноосвітніх навчальних закладах.

Під час проведення профілактичного заходу „Урок“ на території області виявлено 1 дитину ромської національності, яка 1 вересня не приступила до навчання. Після проведених відповідних заходів дитину повернуто на навчання до КЗ „Михайлівська спеціальна загальноосвітня школа-інтернат Черкаської обласної ради“.

У навчальних закладах області проводяться лекції на тему: „Права дитини – рівні права для всіх дітей“, „Толерантне спілкування як умова розвитку гармонійної особистості“, години спілкування „Дружба народів: традиції та сучасність“, виховні заходи „Зростаймо громадянами“, тиждень правових знань „Ми різні – ми рівні“, історичний дайджест „Внесок ромів до скарбниці світової культури“. На батьківських зборах проводяться бесіди за темами: „Різні родини – різне виховання“, „Що таке сімейне благополуччя?“, „Наслідки жорстокого поводження з дітьми“, „Сім’я – це щастя, щастя – це сім’я“, „Причини та наслідки конфліктів в сім’ї“, „Особистий приклад сімейного виховання“.

15 Сприяти залученню учнів ромської національності до позаурочної, позашкільної роботи, участі у тематичних конкурсах, спортивних змаганнях, гуртках тощо Управління освіти і науки, управління у справах сім’ї, молоді та спорту облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою) 2017 – 2018 роки Учнів ромської національності залучено до позашкільної освіти, позаурочної роботи, занять спортом, участі у тематичних конкурсах, естафетах, квестах, предметних олімпіадах, спортивних змаганнях, гуртках, створення виставки малюнків „Я за щасливе дитинство“ та інших заходах.

Черкаська обласна громадська організація „Романі Рота“ організувала літній дитячий табір пригод і відпочинку для дітей віком від 4-х до 14-ти років за підтримки Міжнародного фонду „Відродження“ та у співпраці з Християнами Віри Євангельської. Літній табір об’єднав близько 100 ромських і не ромських дітей. Табір організовано з метою відпочинку дітей, навчання їх поваги до людей іншої національності, їх мовного простору, мотивації до здорового способу життя, розуміння його переваг, забезпечення систематичних занять фізичною культурою і спортом та інших принципів толерантності.

16 Організувати профорієнтаційну роботу із стимулювання осіб, які належать до ромської національної меншини, до отримання професійно-технічної та вищої освіти Райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою) 2017 – 2018 роки Відділами освіти, педагогічними працівниками закладів загальної середньої освіти проводиться профорієнтаційна робота щодо стимулювання осіб ромської національної меншини до отримання професійно-технічної та вищої освіти.

В освітніх закладах проведено виховні години, години спілкування та бесіди: „Моя майбутня професія“, „Правильний вибір професії – важливий крок у житті“, „Світ професій: мій вимір, мій успіх“, ігри: „Знатоки професій“, „Всі професії потрібні, всі професії важливі“, тренінги: „Найпотрібніші професії“, „Подорож професіями від А до Я“, свято „Містечко професій“ для учнів 3-4 класів, акція „Випускник“, брейн-ринг „Ігри професій“ для старшокласників спільно з центром зайнятості. Проводиться діагностика щодо виявлення інтересів учнів: „Обери майбутнє“, „Квадрат інтересів“, „Професійна готовність“, „Мої життєві та професійні плани“, екскурсії до різних установ та зустрічі з працівниками цих установ для кращого ознайомлення з їхніми професіями, зустрічі з представниками вищих закладів освіти.

Охорона здоров’я
17 Провести у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, роз’яснювальну роботу щодо здорового способу життя, необхідності проходження профілактичного обстеження, важливості своєчасного та повноцінного лікування Управління охорони здоров’я облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів та міжнародні організації (за згодою) 2017 – 2018 роки Протягом 2018 року медичними фахівцями сфери охорони здоров’я області проводилась планова роз’яснювальна робота серед пацієнтів, зокрема особам, які належать до ромської національної меншини, щодо медичного спостереження за дітьми першого року життя та за дітьми інших вікових категорій, консультування і проведення бесід щодо здорового способу життя, необхідності проходження профілактичних обстежень, важливості своєчасного та повноцінного лікування, раціонального харчування, проведення туберкулінодіагностики та імунізації дітям згідно з календарем щеплень тощо.
18 Сприяти спрощенню доступу осіб, які належать до ромської національної меншини, до медичного обстеження, надання стаціонарного лікування та екстреної медичної допомоги в державних і комунальних закладах охорони здоров’я Управління охорони здоров’я облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми 2017 – 2018 роки Особам, які належать до ромської національної меншини, у разі їх направлення на стаціонарне або амбулаторне лікування лікарями лікувально-профілактичних установ (далі – ЛПУ) області, лікарями виїзної бригади служби швидкої медичної допомоги та самозверненням, медична допомога протягом 2018 року надавалась безвідмовно відповідно до стандартів та клінічних протоколів, затверджених Міністерством охорони здоров’я України (далі – МОЗ України), за рахунок коштів з місцевого бюджету у межах наявного фінансування ЛПУ, як і іншим громадянам області.
19 Забезпечити згідно з календарем щеплень проведення імунізації осіб, які належать до ромської національної меншини Управління охорони здоров’я облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми 2017 – 2018 роки В області заходи з профілактичної вакцинації запроваджено відповідно до вимог Закону України „Про захист населення від інфекційних хвороб“. Вакцинація представникам ромської національної меншини проводиться на загальних засадах згідно з вимогами наказу МОЗ України від 16.09.2011 № 595 „Про порядок проведення профілактичних щеплень в Україні та контроль якості й обігу медичних імунобіологічних препаратів“ (зі змінами).

Забезпеченість імунобіологічними препаратами громадян області, зокрема й осіб, які належать до ромської національної меншини, здійснюється за рахунок бюджетних коштів відповідно до вимог нормативно-правових документів.

20 Провести у місцях компактного проживання осіб, які належать до ромської національної меншини, обов’язкові профілактичні огляди на туберкульоз Управління охорони здоров’я облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми 2017 – 2018 роки У разі направлення або звернення до закладів охорони здоров’я області мешканцям області, зокрема й особам, які належать до ромської національної меншини, в обов’язковому порядку рекомендується профілактичний огляд на туберкульоз та надається безперешкодна інформаційно-консультативна допомога щодо добровільного консультування з питань профілактики ВІЛ-інфекції. Офіційними галузевими статистичними медичними формами та документами не передбачено збирання та узагальнення інформації щодо обсягу надання профілактичної та медичної допомоги особам за національною ознакою.
Поліпшення житлово-побутових умов
21 Сприяти у вирішенні відповідно до законодавства питань забезпечення осіб, які належать до ромської національної меншини, житлом, покращення житлово-побутових умов, соціальної інфраструктури, відповідних комунікацій та благоустрою територій у місцях їх компактного проживання Райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою), міжнародні організації та фонди (за згодою) 2017 – 2018 роки У населених пунктах області представники ромської національної меншини мають доступ до соціальної інфраструктури та комунікацій згідно з чинним законодавством України та нормативно-правовими актами без обмежень за національною ознакою. Благоустрій населених пунктів області проводиться органами місцевого самоврядування згідно з Законом України „Про благоустрій населених пунктів“ та Правил благоустрою, які затверджуються у кожному населеному пункті.

Виконкомам місцевих рад запропоновано сприяти вирішенню відповідно до законодавства питань забезпечення осіб, які належать до ромської національної меншини, житлом та покращення їх житлово-побутових умов, соціальної інфраструктури, відповідних комунікацій та благоустрою територій. Водночас, слід зазначити, що облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за національною ознакою не ведеться.

Золотоніська община циган разом із небайдужими жителями м. Золотоноша взяли активну участь у прибиранні сміття в місцях відпочинку вздовж берега Дніпра.

22 Забезпечити облік ромів, які потребують земельних ділянок для індивідуального житлового (кооперативного) будівництва та ведення особистого селянського господарства. Проводити надання земельних ділянок за рахунок земель комунальної власності в межах чинного законодавства України Сільські, селищні, міські ради 2017 – 2018 роки Земельним кодексом України визначено загальний порядок набуття громадянами права на земельну ділянку. Так, безоплатна приватизація земельних ділянок громадянами здійснюється у порядку, визначеному статтею 118 Земельного кодексу України, а надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування, у тому числі на умовах оренди – статтями 123, 124 Земельного кодексу України.

Згідно цих статей громадяни, зацікавлені в одержанні у власність або користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності, звертаються з клопотанням про надання дозволу на розробку документації із землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.

У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки.

При цьому, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цими статтями.

Разом з тим, згідно зі статтею 24 Конституції України громадяни мають рівні конституційні права і свободи та є рівними перед законом. Не може бути привілеїв чи обмежень за ознаками раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, за мовними або іншими ознаками.

З огляду на викладене, Головне управління Держгеокадастру у Черкаській області не має можливості ідентифікувати належність громадян до ромської національної меншини.

Крім того, згідно із статтями 38-40 Земельного кодексу України земельні ділянки, що надаються для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка), належать до категорії земель житлової та громадської забудови в межах населених пунктів.

Необхідно зазначити, що відповідно до статті 122 Земельного кодексу України сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.

Центральний орган виконавчої влади з питань земельних ресурсів у галузі земельних відносин та його територіальні органи передають земельні ділянки сільськогосподарського призначення державної власності, крім випадків, визначених частиною восьмою цієї статті, у власність або у користування для всіх потреб.

Відповідно до розпорядження Кабінету Міністрів України від 31.01.2018 № 60 „Питання передачі земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності у комунальну власність об’єднаних територіальних громад“ Головним управлінням Держгеокадастру у Черкаській області передано 4 320 земельних ділянок сільськогосподарського призначення державної власності загальною площею майже 40,5 тис. га у комунальну власність 26 об’єднаних територіальних громад Черкащини.

Враховуючи зазначене, надання земельних ділянок із земель комунальної власності для індивідуального житлового (кооперативного) будівництва та ведення особистого селянського господарства не належить до компетенції Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області.

При цьому, за наявною оперативною інформацією на території області відповідно до законодавства для осіб, які належать до ромської національної меншини, надано у власність та користування 39 земельних ділянок загальною площею 8,7 га, зокрема: для ведення особистого селянського господарства – 20 земельних ділянок загальною площею 6,28 га; для будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд – 19 земельних ділянок загальною площею 2,42 га. У Чигиринському районі 5 земельних часток (паїв) загальною площею 16,47 га перебуває у власності осіб ромської національності.

23 Проводити надання земельних ділянок ромам за рахунок земель сільськогосподарського призначення державної власності в межах чинного законодавства України Головне управління Держгеокадастру в області 2017 – 2018 роки
24 Сприяти відповідно до законодавства участі осіб, які належать до ромської національної меншини і перебувають на квартирному обліку, у програмі забезпечення соціальним житлом Райдержадміністрації, міськвиконкоми 2017 – 2018 роки Облік громадян, які потребують поліпшення житлових умов, за місцем реєстрації здійснюють виконавчі комітети органів місцевого самоврядування. Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2011 № 238 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов. Порядок визначає процедуру формування і ведення Єдиного державного реєстру громадян, які потребують поліпшення житлових умов (далі – Реєстр), з метою забезпечення прозорості ведення обліку зазначених громадян та громадського контролю за розподілом і наданням житлових приміщень. Згідно форм, встановлених Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, внесення до Реєстру відомостей про національність громадян не передбачено.

Разом з тим, виконавчим комітетам місцевих рад запропоновано сприяти відповідно до законодавства участі осіб, які належать до ромської національної меншини і перебувають на квартирному обліку, у програмі забезпечення соціальним житлом.

Зокрема, департаментом житлово-комунального комплексу виконавчого комітету Черкаської міської ради постійно проводиться робота з надання роз’яснень громадянам стосовно діючих державних та міських програм щодо забезпечення житлом.

Задоволення культурних та інформаційних потреб
25 Забезпечити надання підтримки ромським художнім колективам Департамент культури
та взаємозв’язків з громадськістю облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми
2017 – 2018 роки На Черкащині діють ромські аматорські художні колективи та колективи, в яких беруть участь представники ромської національності, а саме: циганський вокальний ансамбль „Щасливе життя“, хореоргафічні колективи „Магія“, „Либідь“ (Чигиринського районного Будинку культури), танцювальний колектив „Магнолія“ (Чигиринського Будинку дитячої і юнацької творчості), вокально-хоровий колектив „Трімчале“ (с. Телепине Кам’янського району), хореографічний ансамбль „Аме Рома“ (Золотоніського міського товариства ромів), творчий колектив „Родовід“ (клубу мікрорайону Гречківка м. Сміла), вокально-інструментальний ансамбль „Бахтале Рома“, вокальний ансамбль „Циганська підкова“ (Орадівського сільського Будинку культури Христинівського району), вокальний ансамбль ромів (на базі Смілянської загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів № 2 Смілянської міської ради Черкаської області), які запрошуються до участі у заходах. Художнім колективам, за потреби, надаються костюми та звукопідсилююча апаратура.
26 Забезпечити залучення ромських художніх колективів до участі у регіональних, міських та районних культурно-мистецьких заходах за участю національних меншин Департамент культури
та взаємозв’язків з громадськістю облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми
2017 – 2018 роки Художні колективи та представники ромської національності запрошувалися до участі в обласних, міських, районних культурно-мистецьких заходах. Представники ромської національності взяли участь у святкуванні новорічних і різдвяних свят, у заходах з нагоди Дня перемоги над нацизмом у Другій світовій війні, Дня незалежності України, конкурсах, виставках та інших заходах.
27 Сприяти у наданні на пільгових умовах приміщень у будівлях і спорудах, що перебувають у державній та комунальній власності, для проведення громадськими об’єднаннями ромів та ромськими творчими колективами культурно-мистецьких, інформаційно-просвітницьких заходів, спрямованих на забезпечення прав і задоволення етнонаціональних потреб осіб, які належать до ромської національної меншини Департамент культури
та взаємозв’язків з громадськістю облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми
2017 – 2018 роки Відділи/сектори культури надають громадським організаціям ромів у користування на пільгових умовах приміщення для проведення репетицій, культурно-просвітницьких і мистецьких заходів.
28 Сприяти у проведенні культурно-мистецьких заходів, спрямованих на збереження етнічної самобутності ромської національної меншини Департамент культури
та взаємозв’язків з громадськістю облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми, громадські об’єднання ромів (за згодою)
2017 – 2018 роки Циганські танці, як один із елементів ромської культури, є в репертуарі хореографічних колективів області. У школах естетичного виховання проводяться концерти, спрямовані на збереження української, ромської культури та культур інших народів. Діти та підлітки ромської національної меншини, відвідують заняття гуртків, секцій, що діють при закладах культури.

До Міжнародного дня ромів організовано бібліографічний огляд друкованих видань „Під звуки скрипки чарівної“; інформаційні хвилинки „Минуле народу ромів“, „Мандрівний народ: роми на українських теренах“; цікаві інформації „Роми та інші національні меншини в українському суспільстві“; інформаційні дайджести „Вільна душа кочового народу“; проведено літературно-інформаційну годину „Циганські мотиви в українській літературі“, діалог „Традиції та обряди ромів“, вечір-зустріч „Образи осіб ромської національності в світовому мистецтві“.

02.08.2018 з нагоди Міжнародного дня голокосту ромів відбулося вшанування пам’яті невинно розстріляних жертв та покладання вінку від Золотоніської общини циган „Аме Рома“ і німецького фонду „Пам’ять, відповідальність і майбутнє“ (Фонд EVZ) до Пам’ятного знаку жертвам фашизму („Бабин Яр“, що знаходиться за м. Золотоноша).

Також до Міжнародного дня голокосту ромів закладами культури та освіти проведено культурно-просвітницькі заходи, спрямовані на популяризацію ромської культури, забезпечення прав і задоволення етнічних потреб ромської національної меншини.

18.09.2018 Черкаська обласна громадська організація „Романі Рота“ провела культурно-просвітницький вечір „Всеукраїнський фестиваль ромської культури“ у Золотоніському парку культури та відпочинку імені Т. Г. Шевченка. На захід завітали заслужений артист України Петя Чорний, лауреат Всеукраїнського телевізійного проекту „Голос країни“ Василь Жадан та інші відомі артисти і колективи. У парку було представлено виставку з атрибутами національної культури, фотовиставку матеріалів про життєвий і творчий шлях ромів, страви ромської кухні. Всього фестиваль відвідали до 1 000 глядачів ромської та інших національностей.

У бібліотеках організовано та проведено книжкові виставки, публічні перегляди літератури „Минуле народу рома“, „Традиції та звичаї ромів“, „Циганська народність“; годину спілкування „Вчимося жити разом“; ілюстровані книжкові виставки „Роми України: із минулого в майбутнє“, „Самобутня культура та традиції ромів“; інформаційну годину „Ми різні, але ми однакові“; бесіда „Толерантність, як обличчя сучасного світу“; діалог „Толерантність – це свобода бути різними“; літературно-мистецьку вікторину „Образи осіб ромської національності в світовому мистецтві“; народознавчу світлицю „Вірування про циганське щастя“ та ін.

Для дітей ромської національної меншини організовано перегляд через мережу Інтернет циганських народних казок на дитячому порталі „Пустунчик“.

Працівниками КЗ „РОМЦ БКР“ Черкаської районної ради розроблено та надано в сільські бібліотеки інформаційно-методичні матеріали „Інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини“ та історичне досьє „Мандрівний народ: роми на українських теренах“.

31 Сприяти висвітленню заходів щодо реалізації в області Стратегії захисту та інтеграції в українське суспільство ромської національної меншини на 2017–2018 роки у засобах масової інформації області Департамент культури
та взаємозв’язків з громадськістю облдержадміністрації, райдержадміністрації, міськвиконкоми
2017 – 2018 роки Заходи щодо реалізації ромської Стратегії висвітлюються на офіційних веб-сайтах місцевих органів влади, сторінках друкованих видань (газети „Златокрай“, „Чигиринські вісті“, „Сільські обрії“, „Смілянські обрії“ та ін.), соціальних мереж, інтернет-виданнями області.

Зокрема, опубліковано матеріали: „В ОДА говорили про інтеграцію в українське суспільство ромів“ (веб-портал облдержадміністрації, 15.03.2018), „Правовий статус ромської національної меншини“ (веб-портал Черкаської міської ради, 27.03.2018), „Правовий захист та інтеграція в українське суспільство ромської національної меншини“ (веб-портал Уманської райдержадміністрації, 02.07.2018) та ін.